Banka Hesap Numaralarımız

+90 216 484 54 54

bilgi@versusmedya.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 18:00

BLOG
Anasayfa Blog Bankacılıkta Yeni Dünya Düzeni: Açık Bankacılık [Rapor]

Bankacılıkta Yeni Dünya Düzeni: Açık Bankacılık [Rapor]

28 Temmuz 2019

Dünyada açık bankacılığa nasıl bir yaklaşım var ve potansiyel iş modelleri nasıl olabilir? HSBC, ING gibi global bankalar bu transformasyonu nasıl sağladı? Üçüncü parti uygulamalar burada nasıl konumlanıyor? Globaldeki örnekleri incelediğimizde Türkiye’deki bankaları nasıl bir fırsat bekliyor?

Rekabet ve inovasyonu teşvik etmeye yönelik düzenleyici talimatlar ve açık veri girişimleriyle körüklenen açık bankacılık dönemi geldi. Bu yeni manzara, geleneksel bankalar için katlanarak riskleri artırıyor.

Açık bankacılık daha yaygın olan geleneksel olmayan oyuncuların riskini artırıyor. Bununla birlikte, aynı zamanda açık uygulama programı arabirimlerinin (API’ler) potansiyelinden yararlanmak için hızlı ve güvenli bir şekilde hareket edebilen finansal kurumlar için yeni fırsatlar sunmaktadır.

Bankalar bu yeni gerçeklikten en iyi şekilde nasıl yararlanabilir? Kooperasyon – kooperatif rekabet – bu yeni dönemde başarının anahtarı olacaktır.

 

Avrupa Birliği (AB) Revize Edilmiş Ödeme Hizmeti Direktifi (PSD2) gibi girişimlerin 2018’de ortaya çıkması gibi yükselmesi, bankaların müşterilerinin hesap bilgileri üzerindeki özel kontrolünü ve ödeme hizmetleri teklifleri üzerindeki hakimiyetini etkin bir şekilde sonlandıracak. PSD2, bankaların üçüncü taraf sağlayıcılara açık API’ler üzerinden müşteri hesap bilgilerine erişmelerini sağlar. Tek açık bankacılık girişimi olmasa da, PSD2 kesinlikle en belirgin ve etkili olanlardan biri. Politika ve iş kararları üzerinde AB’nin ötesinde önemli bir etki yarattığını görüyoruz. .

Geleneksel olmayan oyuncularla işbirliği, bu yeni dönemde başarı için gerekli olacaktır. Capgemini ve Efma’dan 2017 Dünya Perakende Bankacılık Raporuna göre , bankaların% 91,3’ü ve fintechlerin% 75,3’ü gelecekte birbirleriyle ortak olmayı bekliyor.

Hem geleneksel olmayan oyuncularla ortak olmak hem de API’lerinden para kazanmak için iyi hazırlanmış olan bankaların erken bir avantajı olacaktır. Bununla birlikte, kuruluşlar bu misyonda ilerlerken, çoğu yeni abonelik, fiyatlandırma ve faturalandırma süreçleri ve iş akışları oluşturma ve yönetme dahil olmak üzere yeni iş ve BT zorluklarıyla yüzleşme olasılığı yüksektir. Aşamalı oranlar, yapılandırılmış indirim ve sofistike bağlamsal müşteri ilişkileri anlayışıyla fiyatlandırmayı dinamik bir şekilde belirleme ve optimize etme yeteneği, yeni açık API’lerin gelişmesinde özellikle önemlidir.

Geleneksel bankacılık ilişkilerinde olduğu gibi, bankalar her API ilişkisi için hassas fiyatlandırma elde etmeye çalışacak ve kendileri ve ortakları için değeri optimize etmeye çalışacaktır. Bankalar hem API arayanlar hem de son müşterileri fiyatlandırma paradigmalarına dahil etmeye çalıştıkları için her müşterinin 360 derecelik bir görünümü her zamankinden daha önemli olacak.

Bankalar API’lerinden para kazanmaya ve gereksinimlerini değerlendirmeye başladığında, en iyi uygulama iş akışlarını ve süreçlerini mümkün kılan ve büyüme ve kârlılığa odaklanmak için gereken bilgileri sağlayan iş çözümleri ararlar. Başarılı API para kazanma için iyi donanımlı bir “tezgah-tezgah” şunları içermelidir:

 

1) Sistemik iş disipliniyle yenilikçilik için bir platform işlevi gören fiyatlandırma ve faturalandırma için birleşik bir çözüm

 

2) Fiyatlandırmadan tahsilatlara kadar uçtan uca gelir yönetimi yaşam döngüsüne destek

3) Bankaların genel fiyatlandırma, yeniden fiyatlandırma, faturalandırma, ödemeler ve tahsilat işlemlerinde verimliliği otomatikleştirmesini, kontrol etmesini ve iyileştirmesini sağlayan esnek ve yapılandırılabilir iş akışı odaklı kurallar

4) Bankaların müşteri ve iş ortağı bağlamını API çağrı fiyatlandırma hesaplamalarına entegre etmelerini sağlayan gelişmiş analitiklerle birlikte eksiksiz müşteri ilişkileri görünümü

5) Açık API peyzajı gelişmeye devam ettikçe, bankaların performans yönetimini zamanında yönetim karar alma süreçlerine dahil etmelerini sağlayan bağlamsal iş zekası

6) Alternatif fiyat yapılarını marj hedeflerine göre değerlendirebilmek

7) Özel kod değişikliklerine karşı kolay yapılandırılabilirlik sayesinde iş kolu fiyatlandırma ve faturalandırma yönetimi. Bu, BT ekibine olan güveni serbest bırakıyor ve konseptten paraya inovasyonu hızlandırıyor

 

Açık bankacılık piyasayı bozmak için yolda. Bununla birlikte, bu bozulma, API’lerini etkin bir şekilde para kazanmak için hızla hareket etmeye hazır olan finansal kurumlar için gümüş bir kaplamaya sahiptir. Her API ilişkisi için hassas fiyatlandırmanın yanı sıra tüm gelir yönetimi yaşam döngüsünün uçtan uca otomasyonunu destekleyen sağlam bir temel – başarıya giden yolu açacaktır. Yeni iş modeli olanaklarına kapı açma zamanı.


Yazı: Nazlı TürdüBu yazı 254 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Bizi Arayın +90 216 484 54 54

Bizi Arayın +90 216 484 54 54

Cumhuriyet Mh. Libadiye Cd. No: 37/3 Üsküdar/İstanbul
+90 216 484 54 54
+902166061432
bilgi@versusmedya.com

Versus Medya Agency

İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge, marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları Versus'a aittir. İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ