bilgi@versusmedya.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 18:00

Hizmetlerimiz
Anasayfa Hizmetlerimiz Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Artık Keşfedilme Zamanı!


 

seo optimizasyon

Arama motorlarında görünür olmak, dönüşümleri arttırmak için gerekli olan şey kesinlikle biraz zaman ve sabırdır. Markalar genellikle Anahtar kelime zorluğu yani (Rekabetçi) olan anahtar kelimeler için çalışmalar yapmaktadır. Bunun sebebi de Online Reklam yönetimi yaparken reklam veren firma sayısının fazla olması ve yüksek bütçeler. İşletmeniz için iyi bir site içi optimizasyonu ve site dışı çalışmaları (Back link) ile başarıya ulaşabilir ve organik hacminizi artırabilirsiniz. Kısa yoldan hızlı ve alaka düzeyi düşük çalışma yaptırıp ön plana çıkan işletmeler kısa vadeli sonuçlar elde edebilir, ancak çoğunlukla uzun vadede başarısız olurlar ve bunu düzeltmeleri çok zordur. 

Neler Yapıyoruz;

Yazılım Optimizasyonu

Sahip olduğunuz web site yazılımınızın tüm alt sayfalar dahil detaylı inceler, (Başlık, meta Açıklaması, H Etiketi raporu, içerik anahtar kelimeleri tespiti, resim anahtar kelimeleri, SEO dostu URL kontrolleri, 404 hata kontrolleri, robots.txt, noindex, Sayfa içi bağlantılar, beyan edilen dil tespiti, Favicon, Metin sıkıştırma, Yükleme zamanı, HTTP istekleri, Görüntü formatı, JavaScript erteleme, DOM boyutu gibi temel yapılara bakılır. Arama motorlarına ve potansiyel kullanıcı davranışlarına uygun olup olmadığı analiz edilerek sizlere raporlanır. Hazır bir eticaret çözümü veya içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, yazılımınızdaki gerekli güncellemeler, ilgili panellerde tarafımızdan gerçekleştirilir. Gerektiğinde, Versus bünyesinde geliştirilen uygun yazılım çözümleri önerilir.

İçerik Optimizasyonu

Mevcut site içerikleriniz detaylı olarak analiz edilerek sizlere raporlanır. Arama motorlarına uyumlu olmayan içeriklerimiz tekrardan revize edilerek kalite puanınız arttırılır. Sitenize ziyaretçi getirecek anahtar kelimeler belirlenir ve çalışma yapılacak olan kelimeler ile birlikte yeni sayfa içerikleriniz oluşturulur. İçerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, gerekli güncellemeler tarafımızdan gerçekleştirilir.

Site Dışı (Backlink) SEO Çalışmaları

Site dışı seo çalışmaları arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamayı etkileyebilecek web sitenizin otoritesine etki eden optimizasyon çalışmalarını kapsar. Farklı web sitelerinden sitenize bağlantılar, makale/haber yazıları, sosyal medyada bahsedenler ve ilgili konu incelemeleri oluşturularak sitenize alınan referans bağlantılarıdır. Yapılacak olan çalışmalar neticesinde sitenizin arama motorlarındaki sayfa ve alanadı (domain) otoritesinin yükselmesi sağlanır.

Ölçümleme, Takip ve Raporlama

SEO çalışmalarının tüm aşamalarında, sitenizin ziyaretçi trafiği ve görünürlüğü günlük olarak takip edilir. Sıralamalardaki değişimler incelenerek iyileştirme çalışmaları yapılır. Çalışmalar trafik ve dönüşüm sağlayacak şekilde güncellenerek detaylı olarak raporlanır. Yapılacak olan raporlamalarda Semrush kullanılmaktadır. Raporlama ve ölçümleme detaylarında ise yine Google'ın araçları olan analytics ve search console referans olarak alınmaktadır.

Proje Süreci

Versus Medya olarak, markanızı ve hedeflerinizi doğru tanımlamak ilk önceliğimiz. Arama Motoru Pazarlaması alanında sizlere daha hızlı ve güvenilir bir hizmet sunabilmek için, 15 yıla yaklaşan sektörel tecrübelerimiz ışığında aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

1) Kelime Analizi

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir SEO çalışması için olmazsa olmazdır ve kısa yoldan ve kolayca halletmemeniz gereken bir alandır. İnsanların belirli ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya bilgilerinizi nasıl aradıklarını gerçekten anlamanız gerekir. Bu bilgiden yoksun bir şekilde, web sitenizin değerli arama sorgularına yönelik sıralama şansı olması için içeriğinizi yapılandırmak zor olacaktır.

Bir web yöneticisinin yapabileceği en büyük hatalardan biri yalnızca bir veya iki anahtar kelime için yükselmeye odaklanmaktır. Genellikle, başarılı olmak için yükselmeniz gerektiğini düşündüğünüz yüksek rekabetli, yüksek hacimli anahtar kelimeler vardır. Bu anahtar kelimeler bir veya iki kelime uzunluğunda olma eğilimindedir ve rakiplerinizin aynı anahtar kelimeler üzerinde çalışma ihtimali oldukça yüksektir. Bu rakipler, daha iyi uzun vadeli hedefler yaparlar ancak yine de bu kelimeler için optimizasyon yapmaktan vazgeçmemelisiniz, ancak gerçek faydayı uzun kuyruklu anahtar kelimelerden sağlayabilirsiniz.

Örneğin;

Uzun kuyruk anahtar kelimeler, tüm arama hacminin büyük çoğunluğunu oluşturur. Bu anahtar kelimeler, "şeffaf topuklu ayakkabı” gibi birinin yazacağı daha belirgin, daha uzun ifadelerdir. Bu kelimenin daha yüksek bir arama hacmine sahip olmasına rağmen, "topuklu ayakkabı”dan daha hılzı bir şekilde iyi konumlara gelecektir. Bu anahtar kelimeler çok daha spesifik olduğundan, bu tür müşteriler de alışveriş yapma imkanı daha yüksektir.

2) Rakip Analizi

Rakip analizi yapmak, bir web sitesini uygun şekilde optimize etmenin stratejik bir yoludur. Bu, işletmenizin web sitesinin kapsamadığı alanları tespit etmenize yardımcı olabilir. Analiz, anahtar kelime araştırması ve içerik geliştirmesinde yönlendirici rol oynayacak ve bu kapsamda iyileştirmeler yapılabilecektir.

SEO’ya yönelik rakip araştırma yapmak için bazı ipuçları:

3) Site Analizi

Web siteniz sıralamada yükselmek konusuna zorluk çekiyorsa, işe bir SEO analizi ile başlamak isteyebilirsiniz. Web sitenizin eksikliklerini belirlemek için tam kapsamlı bir analize ihtiyacınız var.

4) Site İçi Optimizasyonu

Site içi SEO, web sitesine karşılık gelen bağlantılar ve diğer dış bağlantılarla ilgili olan site dışı SEO’nun aksine, HTML kodunun ve web sitesinin içeriğinin optimize edilmesi işlemidir.

Site içi SEO’sunun arkasında yatan amaç, arama motorlarının içeriğinizi bulabildiğinden ve web sayfalarındaki içeriğin hedeflemek istediğiniz alakalı anahtar kelimeler için sıralanacak şekilde optimize edildiğinden emin olmaktır. Bununla birlikte, işleri doğru şekilde yapmak zorundasınız. Her sayfanın kendine özgü bir teması olmalı ve bu optimizasyonu bir web sayfasına göre en uygun şekilde yapmalısınız. Anahtar kelimeler ürününüzün veya hizmetinizin temasıyla eşleşmiyorsa, yalnızca belirli bir anahtar kelime kümesi için farklı bir sayfa oluşturmanız gerekebilir.

İçeriği uygun bir şekilde oluştururken üst başlığı, açıklamayı ve alt başlıkları optimize ederseniz, son kullanıcı web sitenizde bulmayı bekledikleri içeriği bulduklarından çok daha iyi bir deneyime sahip olur. Başlık etiketindeki ve açıklamadaki içeriği yanlış tanıtırsanız, ziyaretçilerin beklediklerini bulamadıklarında dolayı web sitenizin hemen çıkma oranları da artacaktır.

HTML kodlaması, anahtar kelime araştırması ve içerik optimizasyonu dahil olmak üzere site içi optimizasyon ile ilgili ele alacağımız birkaç temel konu var. Bunlar, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için dikkat edilmesi gereken ana öğelerdir.

5) Site Dışı Optimizasyonu

Site Dışı SEO (Off Page Seo olarak da adlandırılabilir), arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamayı etkileyebilecek web sitenizin dışında etki eden optimizasyon stratejilerini ifade eder.

Google’ın algoritmasının büyük bir kısmı, dış dünyanın (tüm internet ağının) web sitenizin güvenilirliğini nasıl gördüğüne odaklanır. En sağlam içeriğe sahip en iyi görünen web sitesine sahip olabilirsiniz, ancak fark edilmek için çaba sarf etmezseniz, web sitenizin çok iyi bir yere gelmesi çok uzun sürecektir.

Google’ın algoritması insan olmadığından, web sitenizdeki bilgilerin değerini belirlemeye yardımcı olmak için diğer web sitelerinden bağlantılar, makale/haber yazılarında, sosyal medyada bahsedenler ve ilgili incelemeler yapıp link verenler gibi dış sinyalleri dikkate alır.

6) Raporlama

SEO çalışması yaptıran firmaların, ileriki süreçlerde stratejilerini belirlemek ve yeni hedeflere kanalize olabilmeleri için düzenli ve seffaf bir raporlamaya ihtiyacı vardır.

Bizi Arayın +902164845454

Bizi Arayın +902164845454

Ataşehir
+902164845454
02164845454
bilgi@versusmedya.com

E-KATALOG

Ürünlerimiz ve diğer bilgilendirmelerimiz için E-Kataloğu inceleyiniz

Versus Medya Agency

İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ